Број на текстови објавени денес: 0
Македонија Топ вести

Лиле Стефанова се враќа во Радовиш, кај Русковска ѝ истекол мандатот

Обвинителката Лиле Стефанова, која во СЈО дојде од Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, нема да се врати таму каде сега шефица е Вилма Русковска, туку во обвинителството во Радовиш, каде претходно работела.

Тоа е одлучено на денешната седница на Советот на јавни обвинители.

– Во однос на јавниот обвинител Лиле Стефанова е донесена одлука за престанок на мандатот во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција. Со оглед дека во однос на неа и изминал мандатот од 4 години кој е утврден со датум односно нејзиниот мандат во ОЈО за гонење организиран криминал и корупција, и престанал на 15 мај 2018 година – изјави претседателот на Советот, Ацо Колевски.

Останатите обвинители, ќе се вратат во обвинителствата каде работеа пред да се префрлат во СЈО. Најмногу од нив ќе завршат во скопското обвинителство: Фатиме Фетаи, Гаврил Бубевски, Ленче Ристоска, Трајче Пеливанов и Артан Ајро. Бурим Рустеми, пак, ќе биде обвинител во ОЈО Куманово, Елизабета Јосифовска во Гостивар, Љубомир Лапе во Куманово, а Стевно Донев во Кочани.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Демократска Фракција: Ќе ги бојкотираме изборите, Силјановска не е достојна вмровска кандидатка

saso user

Список на приведените лица во акцијата на ЈО за Организиран Криминал и Корупција

saso user

Заев на проштална средба со холандскиот амбасадор Пломп

saso user