Број на текстови објавени денес: 0
Здравје

Кои намирници не смеете да ги комбинирате со антибиотици?

Храната стапува во интеракција со лековите на три начини – со блокирање на апсорпцијата на лекот во целост, со забавување на неговата апсорпција или со попречување на начинот на кој организмот го разложува лекот.

Во повеќето случаи, со одбирањето погрешни намирници многу од нас го намалуваат дејството на антибиотиците.

Ако лекарот ви препишал антибиотици, многу е важно при нивното земање да ги следите упатствата и да ги земате како што ви е кажано, но и да избегнувате одредени намирници.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

Фото: Pixabey

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Фантастична маска од праски: Направете сами природно средство кое ги брише годините од вашето лице

saso user

Дијабетичарите треба да јадат црвена леќа

saso user

7 најчести фалш намирници и како да ги препознаете

saso user