Број на текстови објавени денес: 93
Здравје

Диетални намирници кои всушност дебелеат

Речиси 39 отсто од популацијата се сметаат за дебели поради што индустријата за диетална исхрана секојдневно расте. Диеталните намирници, особено оние означени како „нискокалорични“ и со „низок процент на масти“ се особено популарни кај лицата кои страдаат од прекумерна телесна тежина како и кај оние кои внимаваат на линијата. Меѓутоа, многу диетални намирници можат на вашиот изглед да му сторат повеќе штета отколку корист.

Во продолжение е списокот на диетални намирници кои често се сметаат за здрави и диетални, а кои всушност можат да предизвикаат дебелеење.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

Фото: Pixabey

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Која е најдобрата ужина за бремените жени

saso user

Како се прават здрави сладоледи кои не дебелеат?

saso user

Јадете го ова овошје и ќе го намалите високиот крвен притисок

saso user