Здравје

Витамини кои ја подобруваат работата на мозокот

Правилната исхрана е исклучително важна за правилна работа на мозокот. Недостатокот на одредени нутриенти во исхраната не само што влијае на нашето здравје, туку и на правилното функционирање на мозокот.

Недостатокот на одредени витамини води не само до снижени когнитивни способности на мозокот, туку и до намалување на енергијата, па дури и до депресија.

Затоа, ако сакате да ја подобрите концентрацијата, да ја зајакнете продуктивноста и способноста за учење, неопходно е да внимавате да внесувате доволно од витамините за кои можете поопширно да читате на порталот „Арт кујна“.

Фото: Pixabey

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Ревматскиот артритис почесто се јавува кај електричарите и медицинските сестри

saso user

Шеќер или сол: Што е поштетно за здравјето?

saso user

Дали рибиното масло е навистина здраво?

saso user