Број на текстови објавени денес: 0
Бизнис

Бензините поскапеа од половина до 1 денар, а дизелот за денар

Цената на бензините се зголемува од половина до еден денар за литар, а дизел горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Малопродажната цена на бензинот „еуросупер БС-98“ се зголемува за половина денар и ќе изнесува 69,5 денари за литар. Останатите горива поскапуваат за еден денар за литар така што новата цена на бензинот „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 67,5, на дизелот „еуродизел (Д-Е V)“  62,5, а на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) 52,5 денари за литар.

Со одуката на РКЕ за 0,494 денари за килограм поскапува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС  и сега ќе чини 31,641 денари.

 

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

За ЕУ „знак на слабост“ е безусловно враќање на Русија во Г7

saso user

Секој ден 40.000 денари, на 1. јули дури 400.000 денари, почна наградната игра на Пепси!

saso user

Македонските ИКТ компании на саемот IBC во Амстердам

saso user