Број на текстови објавени денес: 0
Балкан

Голем пожар во јужниот дел на Закинтос, се евакуираат две села

Голем шумски пожар избувна претпладнево во јужниот дел на грчкиот остров Закинтос, а противпожарната служба на Грција и шест часа подоцна, се уште не може да го стави под контрола, jави дописничката на МИА од Атина.

Според грчката новинска агенција АНА-МПА, се евакуираат две села, жителите со автобуси се пренесуваат на безбедни локации, а локалните медиуми од островот објавија дека евакуиран е и хотел во кој биле сместени 120 туристи.

Силниот ветер дополнително го отежнува гаснењето во кое учествуваат 37 пожарникари со 15 возила, една пешадиска единица, седум авиони и два хеликоптери, а помагаат и цистерни од општината.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Тачи испрати до Собранието резолуција за припојување на Прешевската долина кон Косово

saso user

Свирепо ја убил сопругата, која отишла да се смират по барање на синот, хорор во Србија

saso user

Грабеж со пукање во банка во Загреб, еден повреден

saso user