Број на текстови објавени денес: 0
Култура Урбани вести

Во Охрид концерт на јапонско-хрватскиот пијанист Томохиро Адачи

Јапонско-хрватскиот пијанист Томохиро Адачи вечер во црквата „Света Софија“ во Охрид ќе одржи концерт, во организација на Националната установа „Охридско лето“.

Адачи дипломирал на Академијата за музичка уметност на Универзитетот во Загреб.  Добитник е на награди на Интернационалниот музички натпревар „СЕИЛЕР“, на Меѓународниот музички натпревар „Јоханес Брамс“, на Интернационалниот натпревар за пијано „Камило Тоги“, на Меѓународниот натпревар за пијано „Антон Рубинштајн“, како и на Рома меѓународниот натпревар за пијано. Основач е на јапонско-хрватското музичко друштво во Токио и негов претседател.

Од „Охридско лето“ велат дека и годинава продолжува практиката да се одржуваат концерти на класична музика во текот на целата година со цел да се збогати културната понуда во градот и државата и да се презентираат добри уметници од светот на класичната музика.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Петкоска: Владимир Алексијоски, директорот на Р.Е. „Водовод“ треба да чувствува одговорност каде и како ги троши парите на граѓаните

saso user

УЧЕНИЦИ ОД ОУТУ „ВАНЧО ПИТОШЕСКИ“ НА ОБУКА ВО ШПАНИЈА

saso user

Сопственичката на објектот Ајхан Абдула: Објектот ми го градат граѓаните како донација, наместо да ми дадат потребаната дозвола која ја барав, тие испратија полицајци

saso user