Спорт

Фудбалерите на Манчестер јунајтед меѓу најлоши пеналџии во Премиер лигата во последната декада

Во последните 10 години само еден тим е полош од Манчестер јунајтед во реализација на удари од 11 метри. Играчите на Манчестер Јунајтед не постигнаа 17 пенали од 58, односно имаат реализација од (70,7%), пренесува „Дејли меил“.

Од екипите кои моментално играат во Премиер лигата, само Норвич изведувал полошо пенали – промашија 16 од 43, односно имаат реализација од 62,8%.

Најдобрите во оваа статистичка категорија во последната дека од Англиското фудбалско првенство се играчите на Вест Хем кои имаат постигнато 35 од 40 (87,5%), односно само пет промашени пенали.

ФОТО: EPA / TONY MCDONOUGH

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Вечерва Ел класико: Без Азар и Марсело, Реал Мадрид ќе бара победа на Камп Ноу

saso user

Милвоки обезбеди учество во плеј-офот по победата над Лејкерси

saso user

Пике: Играм подобро за Барса, откако ја напуштив репрезентацијата на Шпанија

saso user