Број на текстови објавени денес: 76
Спорт

„Сината девојка“ се самозапали откако ѝ беше забранет влез на фудбалски стадион

Жена од Иран на која не ѝ беше дозволен влез на фудбалски стадион во Техран почина откако се самозапали, соопшти организацијата за човекови права „Амнести интернејшнл“, пренесува „Си-Ен-Ен“.

Дваесет и деветгодишната Сахар Кодајари се соочуваше со обвиненија поради „излегување во јавност без хиџаб“ кога се обидела да влезе во стадионот „облечена како маж“ во март, според „Амнести“.

– Таа беше запрена и не ѝ беше дозволено да влезе откако обезбедувањето откри дека е жена – соопшти организацијата.

Кодајари се појави во суд во Техран минатата недела, а потоа се поли со бензин и се запали. Почина во понеделникот, на 9 септември.

„Амнести“ и „Хуман рајтс вач (HRW)“ ја повикаа ФИФА да го смени банот за жените за да се гледа фудбал.

– По трагичното приведување, затворот и самоубиството на Сахар, Иран треба да го смени банот за гледањето на жени на спортски натпревари, а тие како ФИФА да се погрижат за човековите права – вели HRW.

Поради биполарното нарушување, состојбата на Сахар во затвор се влошила. Вака кажала нејзината сестра во едно интервју.

– Ако понижувањето, казната и затворот не беа доволни за ФИФА да преземе нешто, еве сега една од нас се самозапали за да покаже оти жените во Иран исто така сакаат да гледаат фудбал – напиша групата за жени „Опен стадиумс“.

Сахар е позната на социјалните мрежи како „сината девојка“, поради боите на нејзиниот омилен фудбалски тим.

– Ние сме свесни за трагедијата и жал ни е. Сочувство до семејството и пријателите на Сахар и ќе се погрижиме иранските власти да се грижат за слободата и безбедноста на секоја жена во врска со борбата против банот – било кажано од ФИФА.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Познати полуфиналните двојки за македонскиот ракометен куп

saso user

Минимална победа за Шкендија во дербито со Вардар

saso user

Суарез: Нејмар направи сè за да се врати во Барселона

saso user