Број на текстови објавени денес: 84
Спорт

Македонските одбојкари ќе дебитираат на ЕП

Македонската одбојкарска репрезентација денес ќе го има своето деби на евро-шампионатите. „Црвено-жолтите“ изборија историски пласман на 31. Европско првенство каде прв противник ќе им биде Финска. Натпреварот се игра од 17:30 часот во Љубљана.

– Не сакаме да бидеме само обични учесници, сакаме и да победуваме. Нема што да се плашиме од Финска, тоа е добра репрезентација, но од наш ранг. Треба да бидеме агресивни, да ги намалиме грешките, да се бориме за секоја топка. Тие играат мудро, но имаат проблеми со високите топки. Очекувам ова да биде наш ден, да биде убав ден – оптимист е капитенот Никола Ѓорѓиев.

Другите две двојки за 1.коло од Ц-групата се:
Турција – Русија и
Словенија – Белорусија.

ФОТО: МИА

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Македонските ракометари освоија бод со Исланд и останаа први на табелата

saso user

На Рикиардо пицата му помогнала за да победи во Италија

saso user

Инфантино: Судиите ќе прекинуваат натпревари во случај на расизам

saso user