Број на текстови објавени денес: 71
Македонија

Холандски суд ослободи лекарка поради извршена евтаназија

Холандски суд денеска ја ослободи лекарката по сите точки на обвинението поради евтаназија на 74-годишна пациентка, која страдала од деменција.

Судијата на Окружниот суд во Хаг утврди дека пациентката барала евтаназија во рана фаза на болеста, а лекарката внимателно постапувала и во согласност со законот, советувајќи се со други лекари и семејството на пациентката и врз основа на нејзината волја.

Според холандските закони евтаназијата е легална во услови кога пациентот е во неподнослива состојба на страдање, без надеж за оздравување и сака да умре.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Пругата Скопје-Куманово неколку дена во прекин, патниците ќе се носат со автобус до Табановци

saso user

Груевски налета на новинар во Будимпешта ВИДЕО

saso user

Извадок на дневни настани на МВР за ден 23.07.2019 година

saso user