Број на текстови објавени денес: 77
Балкан

Украдено противтенковско оружје од база на грчката морнарица

Локални власти покренале истрага откако е у тврдено дека исчезнало оружје од магацин во база на грчката морнарица на островот Лерос во Егејското Море.

Со инспекција е утврдено дека недостасува противтенковско оружје, муниција и рачни бомби.

Претходната проверка била извршена минатата година, информира портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, додавајќи дека има индиции дека оружјето е носено „малку по малку“.

Според него, најверојатно е дека тоа се случило во период од почетокот на годинава до летото.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Ја убил мајка си па се обидел да го прикрие злосторството, детали од ужасот во Србија

saso user

Истрага за албански функционери водена од СПАК, соопшти Амбасадата на САД во Тирана

saso user

Се судриле воз и автомобил кај Лесковац

saso user