Број на текстови објавени денес: 71
Здравје

Тања Томиќ Домиќ: Децата со тешкотии во развојот немаат детство

Тања Томиќ Домиќ е мајката од хрватскиот град Забок која неодамна со својата објава на Фејсбук во која ги моли родителите да ги научат своите деца дека не е убаво да им се потсмеваат на децата со потешкотии во развојот и да ги покажуваат со прстот, дека не е убаво да зборуваат за нив дека се чудовишта и да прашуваат дали се попаметни тие или песот, ја разбранува јавноста во Хрватска, но и пошироко, во регионот.

Ја побаравме госпоѓа Тања и ја прашавме која била причината и што ѝ претходело на оваа објава.

„Повод за мојот пост на Фејсбук беше прашањето кое на мојот син му го постави неговиот пријател, а гласеше токму така: ‘дали е попаметна сестра ти или вашето куче’. Тоа длабоко ме потресе, но не очекував такво внимание од јавноста. Беше тоа момент на очај.

Децата со тешкотии во развој немаат детство. Нивното детство е вежбање, терапии и одење по болници на разни испитувања. Немаат никаков ритам затоа што често ги будите  за да стасате некаде на време, честопати јадат и спијат патем, во автомобилот или во нивната количка.

Предизвиците во воспитувањето и животот на детето со тешкотии се бројни. На пример, јас Мила секогаш ја споредував со синот, а тоа е апсолутно невозможно. Знам да се пошегувам, велејќи дека со неа не добив „упатства за употреба“. Ми требаше време за да научам да ги препознаам нејзините потреби и да научам да комуницирам со неа. Наеднаш станувате физиотерапевт, работен терапевт, логопед, дефектолог …И патем, често заборавате дека сте и мајка, и дека детето не е робот.

Целиот текст прочитајте го на порталот „Мајка и дете“.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Од утре ќе имаме и дигитална царина

saso user

Едно од три лица заборава да ги измие забите

saso user

Срцето ќе ви работи како часовник: Напивка стара 800 години лекува срцеви проблеми

saso user