Број на текстови објавени денес: 69
Свет

Тајфунот зеде две жртви, а над 450.000 домови останаа без струја во Јапонија

Најмалку две лица загинаа, а над 450.000 домови во јапонскиот округ Чиба и понатаму се без електрична енергија поради силниот тајфун Факсаи.

Силниот тајфун предизвика и високи температури на воздухот и во прекин е снабдувањето со вода поради што десетина луѓе побарале лекарска помош.

Факсаи, со брзина на ветерот од 215 километри на час, се смета за еден од најсините тајфуни кои го погодија источниот дел на Јапонија. Покрај недостигот на струја и вода во прекин е и сообраќајната мрежа во градските средини.

Тајфунот ги уништи и оризовите полиња и овоштарниците.

ФОТО: EPA / FRANCK ROBICHON

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Ердоган до Нетанјаху: Ти си тиранин кој коле седумгодишни палестински деца

saso user

15 доживотни казни затвор во Турција за „обид за уривање на Владата“

saso user

Планинарите на Монт Еверест отсега сами ќе плаќаат за спасување

saso user