Број на текстови објавени денес: 71
Бизнис

Танасоски: Царината има засилени контроли поради свинската чума

Царинската управа врши засилени контроли на граничните премини согласно препораките од Агенцијата за храна и ветеринарство за првенција од свинската чума.

Ова го соопшти директорот на Царинската управа Ѓоко Танасоски на прес-конференција во Сојузот на стопански комори одговорајќи на новинарско прашање за забелешките од стопанствениците дека Царината треба да биде поагилна и построга особено на патниците од Бугарија.

– Царината во однос на свинската чума има засилени контроли и тоа е согаласно одлуката на Владата. Сите институциите што учествуваат во граничните контроли добија насоки, каде најголемата одговорност ја има преземено Агенцијата за храна и ветеринарство. Ние ги спроведуваме сите насоки кои ги добиваме од Агенцијата – рече Танасоски.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

ЕЛЕМ продаде вишоци струја за 364.837 евра

saso user

Бектеши: Не влијаев за вработувањето на сестра ми, полнолетна е, мажена, сама нека одлучи

saso user

Овчарите бараат откупна цена од 170 денари за јагнето

saso user