Број на текстови објавени денес: 78
Свет

Илјадници се молат за дожд поради пожарите во Индонезија

Илјадници Индонезијци денеска се молат за дожд на островите Суматра и Борнео додека шумски пожари беснеат во сушната сезона, јавија локалните медиуми.

Пожари во делови од Суматра и Борнео беснеат повеќе од еден месец, а Владата на терен испрати повеќе од 9.000 војници и припадници на Агенцијата за управување со катастрофи.

Во целата држава се затворени илјадници училишта поради пожарите.

Делови од југоистокот на Азија изминатите месеци имаат невообичаена суша, вклучително и Индонезија каде се регистрани мали количини дожд.

Властите се борат со пожарите со 37 хеликоптери и 239 литри водени бомби и истовремено од авиони се обидуваат на вештачки начин да создадат облаци во обид да предизвикаат дожд.

Во шест индонезиски провинции денеска беа активни 5.062 пожара.

Во Индонезија се затворени илјадници училишта поради пожарите. 

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Тахири: Отстапувањето на северот на Косово создава „Голема Србија“, размената на територии носи војна

ohrid_user

Приштински медиуми: Косово сака да ѝ воведе царини и на Албанија

saso user

Силно невреме во Велика Британија

saso user