Број на текстови објавени денес: 71
Здравје

Бидете внимателни со витаминот Ц!

Витаминот Ц е еден од најважните витамини кој е неопходен за заштита од многу болести, но доколку претерано се внесува во организмот, има и свои токсични дејства.

Освен за јакнење на имунитетот, витаминот Ц ја поттикнува апсорпцијата на железо и калциум, помага кај алергии, олеснува симнување на килограмите и е важен за добар вид.

Оние чија исхрана е богата со витамин Ц се три пати позаштитени од настанување на артритис во однос на лицата кои не консумираат довопно од овој витамин.

Од друга страна, земањето на овој витамин во големи дози доведува до разни здравствени проблеми.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

Фото: Pixabey

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Д-р Катерина Игневска: Сепсата може да настане и по несоодветно лекувана уринарна инфекција

saso user

Еве што им се случува на бебињата во стомакот кога трудницата пуши

saso user

Бактерии од дигестивниот систем се можна причина за депресија

ohrid_user