Број на текстови објавени денес: 69
Балкан

БиХ: Зеничките рудари штрајкуваат со глад во јамите

Четворица рудари на Рудникот за јаглен во Зеница, Босна и Херцеговина, во текот на изминатата ноќ биле однесени со брза помош и хоспитализирани во зеничката болница.

Три смени на погоните Стара јама и Странјани прво влегоа во јамите и одбиваа да излезат, а вчера од 15 часот почнаа штрајк со глад во јамите, поради блокираната сметка на Рудникот и наисплатените плати и хранарини на рударите, пишуваат босанските медиуми.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Повреден маж откако врз него паднал дел од фасада во центарот на Белград

saso user

Српската полиција приведе на граница советник на Харадинај

saso user

Конечни резултати: Нова демократија освои 39,85 отсто или 158 пратенички места, а СИРИЗА 31,53 отсто или 86 пратеници

saso user