Број на текстови објавени денес: 83
Свет

Амбасадата на САД во Кабул погодена од ракета една минута по полноќ на 11 септември

Американската амбасада во Кабул е погодена од ракета една минута по полноќ на 18-годишнината од нападите на 11 септември на Светскиот трговски центар.

Веднаш се слушнало предупредување дека „се случила експлозија во округот на Амбасадата“ само неколку минути по полноќ. Во инцидентот нема повредени.

– Потврдуваме дека се случи експлозија во близина на американската амбасада во Кабул. Американскиот персонал не е директно погоден – изјави официјален претставник на Стејт департментот.

Нападот се случи во момент на зголемени тензии меѓу САД и талибанските бунтовници, кои управуваат со голем дел на Авганистан.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Aмерика ќе продава авиони-ловци Ф-16 на Тајван за осум милијарди долари

saso user

Пилотите на паднатиот авион на „Етиопијан ерлајнс“ ја почитувале процедурата за итни случаи

saso user

Ким присуствуваше на тестирање на нов ракетен фрлач

saso user