Балкан

Мртва жена меѓу 13 мигранти пронајдени на грчкиот остров Самос

Крајбрежната служба на Грција, кусо по полноќ, пронајде 13 мигранти на плажа на грчкиот остров Самос, меѓу кои и мртва 65-годишна жена, објавија грчките медиуми.

Грчката новинска агенција АНА-МПА, повикувајќи се на сведоштва на мигрантите, пишува дека жената починала за време на патувањето од турското крајбрежје кон Самос.

Според истите информации, грчката крајбрежна служба спровела акција за пронаоѓање на криумчар, кој наводно од чамецот се фрлил во морето за да избега.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, на грчкиот остров Самос, според официјалните информации од грчката Влада, заклучно со 4 септември 2019, има 4.989 бегалци и мигранти.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Лидерот на опозицијата во Турција го нападнаа на погреб

saso user

Маж починал на брод во Хрватска, деца со хеликоптер пренесени во болница, најверојатно отруени со храна

saso user

Албанија ја погоди нов земјотрес од 4,2 степени

saso user