Досие Македонија Топ вести

СИТЕ ПАРТИСКИ ВРАБОТУВАЊА ВО ЛАГАТА „ЖИВОТ ЗА СИТЕ“,КРИМИНАЛИТЕ НА СДСМ, ДЕЛ 3-ти,без Кичевски не им оди???

Едно опшество за сите не го положи приемниот испит кај граѓаните на РСМ , падна на колена пред извесен Ресул Шемо од Охрид.Воопшто да не Ве зачудува ,СДСМ буквално падна на колена пред Ресул Шемо.

РЕСУЛ ШЕМО, ОД ФАТАМОРГАНАТА „МРЕЖА ШЕМО“,АРБЕН  ДЕМИРОВ-БЕНО И ЗОРАН МИЛЕВСКИ -КИЧЕЕЦ!

Веднаш по доваѓањето на власт на СДСМ , експресно Ресул Шемо се вдомува и постанува  в.д. член на Инспекциски совет на РСМ надлежен од областа на градежништво, урбанизам и транспорт во РСМ!Функција која воопшто не е случајна , ниту падната од вселената.Блискоста на Ресел Шемо со министерот за полиција Оливер Спасовски, му донесоја голем бенефит на Ресул Шемо,буквално во сите институции и јавни претпријатија си вдомува свои блиски роднини .

Секако за датекне ваква позиција Ресул Шемо развил добра игранка ,на која паднаа и ВМРО ДПМНЕ и СДСМ.На поранешните парламентарни , а и на локалните избори во 2013 година услугите на така наречената „Мрежа Шемо“,каде како главен лик се појавува Ресул Шемо , добро ги користеше ВМРО ДПМНЕ,но и тогаш ,како и сега ,какао главен пропагатор на фиктивната „Мрежа Шемо“ се јавува еден исти медиумски „куртон “ портал, Педер (карактерна особина што би рекол премиерот Заев) Охрид1, задолжен за мрчење и паламудење во интернет просторот,кој има платена задача да го глорифицира Ресул Шемо и извесен Арбен Демировски-Бено…

На локалните избори 2013 година , попознати по фактот кога Зоран Милевски-Кичевски ги предводеше параполициските сили под команда на Мијалков, Јанкуловска  и Утка во Охрид, кога малтретираа граѓани,тепаа и претепуваа во Охрид.Тогаш ,кога циганите ги вадеа за уши,главни помагатели во изборните нерегуларности и поткупот на гласови во Охрид , беа токму лицата Ресул Шемо и Бено ,кој всушност го насочуваше во својот поход Зоран Милевски -Кичевски каде да удрат на етничките заедници во Охрид.

На парламентарните избори во 2017 година Ресул Шемо ,ја користи близината со Оливер Спасовски (цимери од студенски денови),го менува поддржувачкиот дрес,но тоа го прави во последниот момент, поточно на изборите во 2017 година одработува и за СДСМ и за ВМРО ДПМНЕ, додека на локалните избори застанува зад кандидатурата на Јпрерано починатиот градоначалник Јован Стојаноски , или си прави добитна комбинација ,по принципот со сите сум?!

Тогаш на локалните избори главни пропагатори на казузата на Зоран  МИлевски-Кичевски се појавуваат двата лика Ресул и Бено.

Исто така и на претседателските и локалните избори во 2019 година ,сега СДСМ ги користи услугите на Зоран Милевски -Кичевски, по препорака на претседателот на СДСМ ,Така Кичевски остварува контакти со првите лица на СДСМ , а разговорот течел буквално на овој начин(имината на соговорниците на Кичевски ќе ги обзнанам на крај на серијалот :

-„Треба во Охид да се вложи максимум , го познаваш добро Охрид што мислиш?

Кичевски:-аааумммааиинее нмммммаааа,немаатоаамммммм „

Од кога го добиле ваквиот одговор од страна на Кичевски,дечкиве од СДСМ се прашуваат еден на друг:„Го разбра што кажуваше Кичевскиот?Не бе , а ти го разбра?Не“,и така двајцата си ги запалиле кондурчината фасцинирани од разговорот со Кичевски и си заминале Охрид.

Ресул Шемо , покрај тоа што се вдомил добро во Инспекциски совет надлежен од областа на градежништво, урбанизам и транспорт на РСМ , само во последниве 7 месеци успеал да вдоми над 20 свои роднини во Општина и јавните претријатија во Охрид ,од фамозната „Мрежа Шемо“, оние поддржувачите на СДСМ нека се надеваат за некој поубави времина????

ЖИВКА АНГЕЛОВСКА ЌЕ БИДЕ И ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СОВЕТ НА ОПШТИНА ОХРИД ,НО И РАКОВОДИТЕЛ НА ОДДЕЛЕНИЕТО ЗА ИМОТНО ПРАВНИ РАБОТИ ВО ОХРИД,ДРУШТВО ЌЕ И ПРАВИ СОВЕТНИКОТ ЏАНЕР ИСМАИЛ??

Актуелната претседателка на советот на Општина Охрид Живка Ангеловска ,алфа женска , без која не се можи ништо во Охрид со години,позната е по своите високи аспиративни желботеки!Од како не успеа да псотане кандидат за градоначалник на Охрид,претседателка на СДСМ Охрид , менторот наЖивка Анеловска (познат на авторот,и тој ќе се обзнани на крај на серијалот),веќе подолг временски перидо го меркаат местото Раководител на одделението за имотно правни работи при Минситерството за Финасии во Охрид? Менторот на Ангелоска ,кој патем е познат биснисмен со малку пообемен имот во Охрид и РСМ ,а богами и надвор од границите на РСМ, во владеение има голем број атрактивни објекти од времен карактер.Позицијата, раководител која треба да ја добие Ангелоска , секако спротивно на Закон,му е последна шанса да ги стави во сопственост објектите кој се од времен карактер ,на земјиште од РСМ и Општина Охрид.

Живка Ангеловска е вработена во Гранит Охрид како раководител на сметководство,таа е Претседател на Совет на Општина Охрид ,и новата функција Раководител на одделение за имотно правни работи при Министерство за финасии одделение Охрид , е неспоива со функцијата Претседател на Совет.Цела една година одредени фактори од СДМ куваат како да ги заобиколат законските прописи.Според Закон з аадминистрација ,државен службеник -раководите ,не може да обавува функција претседател на совет на општина,што значи дека концентарцијата на две раководни функции се судруваат си Закон и се неспоиви.

Од друга страна ,СДСМ има глипаво образложение ,дека Ангеловска не доваѓала како раководител -државен службеник од Општина Охрид , туку од Министерството за Финасии и од тие причини било правно издржано ,секако на правно неуките и празно0главците ,на која перманентна цел им е онаа , да ги кришат сите закони во РСМ во име на поединци , во име на партијата ?!!

Живка Ангеловска ,која и сега има општински личен шофер и Цитроен Ц5 24/7,како функционер-Претедател на Совет на Општина Охрид ,како ќе се снајде во двојна улога на Алфа женка ,останува да видиме .Нејасно ќе биде ,како Премиер на РСМ ,Г-дин Зоран Заев ќе одговори на ваквото безаконие?

За да не биде Алфа женката Живка Ангеолвска советнички осамена , генијалците до СДСМ смислиле уште едно вработување во одделение за имотно правни работи при Министерство за финасии одделение Охрид,тами веќе не што ја вдомиле Живка Ангелевска , туку го вдомиле и советникот Џенер Исмаил..,а до тогаш ,до тогаш ке си ги лажат оние вистинските партиски членови ,кој 20 години биле во првите редови на СДСМ , дека и нив ќе ги вдомат ,ама за  едно 20-30 години , предност имаат „Јаничарите“

Сашо Денесовски -Лично

Продолжува-како се вдимуваат сите советници во совет на општина Охрид на високи државни позиции?

 

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Албански државјани лишени од слобода поради непоседување работна дозвола за работа во РСМ

saso user

Забрана за товарни возила на Стража и Маврово-Дебар поради снег

saso user

И пол ќе се менува на државен трошок, веќе има еден заинтересиран

saso user