Здравје

Како да препознаете кога е време за прочистување на црниот дроб

Кога на еден од највредните органи во нашиот организам му треба помош,тоа значи дека сме го оптовариле со нездрав живот и таа отежнато го чисти телото од токсини или сме го ослабнале на некој друг начин.

Обично станува збор за тоа дека црниот дроб е оптоварен со нездрави мастиа ако состојбата се влоши, ова преоѓа во заболување кое се вика замастен црн дроб. Клетките во црниот дроб се однесуваат како филтри и ако тие клетки отечат, ако се полни со маснотии тогаш не можат да работат правилно па многу токсини останваат на нашиот организам и се пренесуваат преку крвта до срцето. Непрочистената крв може да го оштети срцето и системот за имунитетот и да доведе до претерано стареење.

Повеќе за ова побарајте на порталот „Арт кујна“.

Фото: Pixabey

Преземањето на оваа содржина или на делови
Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Диетата со низок процент на јагленохидрати поврзана со појава на срцеви пореметувања

saso user

Научниците докажаа: Овој зачин е толку моќен што ги уништува клетките на ракот!

saso user

5 причини зошто треба (почесто) да јадеме цреши

saso user