Број на текстови објавени денес: 76
Свет

Бела куќа: Трамп навистина жали што не вовел повисоки царини за Кина

Кога американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека му е жал за воведувањето повисоки царини за Кина, тој сакаше да каже дека му е жал што не наметнал повисоки царини, соопшти Белата куќа.

Трамп претходно на новинарско прашање дали се предомислува за царините одговори потврдно.

Портпаролката на Белата куќа, Стефани Гришам, сепак, објасни дека станува збор за недоразбирање.

– Неговиот одговор е многу погрешно разбран. Претседателот Трамп потврдно одговори поради тоа што жали што не наметнал уште повисоки царини, рече таа.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

И шестгодишно девојче од Јужна Кореја меѓу седумте жртви во Будимпешта, никој на бродот не носел елеци за спасување

saso user

По извештајот на Малер, Русија подготвена да ги подобри односите со САД

saso user

Во Еквадор уапсија програмер соработник на Асанж

saso user