Свет

Амазонија ја проголтаа нови 1.663 пожари ВИДЕО

Според последните официјални податоци, од јануари 2019 година во областа на Амазонија се забележани дури 78.383 пожари, што е рекорден број од 2013 година откако за тоа се води евиденција.

Експертите велат дека уништувањето на шумите е забрзано со дефорестацијата, расчистувањето на земјиштето во текот на повеќемесечната сушна сезона за да се направат услови за земјоделски култури или пасишта.

Повеќе од половина од пожарите горат низ Амазон, а според Националниот институт за истражување на вселената (ИНПЕ) меѓу четврток и петок избувнале нови 1663.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Земјоделците во Франција со памучни гаќи ќе ја мерат плодноста на земјиштето

saso user

СЗО: На децата треба да им се ограничи времето поминато пред ТВ екран

saso user

Според Корбин, постапките на Џонсон се неуставни

saso user