Број на текстови објавени денес: 77
Здравје

Лукот е здрав, ама не секогаш и за секого

Лукот е преполн со антиоксиданси како што се алицин и алин. Студијата на Институтот за медицинско истражување покажала дека зрелиот и никнат лук е одлично средство против габични и вирусни заболувања, како и против стомачни грчеви, диареја, варење…

Иако многумина мислат дека никнатиот лук треба да се фрли, Naturalcureshouse пишува дека лукот е зрел дури кога ќе пушти никулци и тогаш неговите лековити својства се најефикасни.

Богат е со минерали и нутриенти, помага кај настинки и кај труење, а помага и како заштита од канцерогените клетки.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

Фото: Pixabey

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Која е најпопуларната диета за 2019?

saso user

Диеталните влакна во борба против мозочниот удар

saso user

НИШТО НЕ СЕ ПРОМЕНИЛО: Милиони Американци и понатаму мислат дека чоколадното млеко доаѓа од кафеави крави

saso user