Здравје

Дали редовно користите црвен пипер во готвењето?

Веројатно често го користите, но дали знавте дека влијае на здравјето на крвта, очите и спречува оштетувања и воспаленија во телото.

Слаткиот мелен пипер се добива со сушење и мелење на црвена пиперка, а освен што ѝ дава на храната богат вкус, има и многубројни лековити својства.

Содржи витамин Е, бета каротен, лутеин и зеаксантин, што го прави одличен лек за здравје на очите и за зачувување на видот. Истражувањата покажале дека консумирањето на мелен пипер го намалува ризикот од дегенеративни болести на очите, катаракта и старечко слепило.

Познато е и дека содржи и капсаицин, компонента која ги регулира воспаленијата во организмот и позитивно влијае на системот на органи за варење.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Пет причини зошто месечниот циклус трае подолго отколку што треба

saso user

Дали на своето тело му правите услуга ако наместо шеќер користите мед? Одговорот ќе ве изненади

saso user

Ракот на дојка може да се открие пет години пред да се појават првите симптоми

saso user