Здравје

Понеделник за многумина е најстресниот ден во неделата: Еве кои намирници ќе ви го подобрат расположението

Ви се чини дека во последно време сè почесто ја губите битката со стресот, а можете да го ублажите и на природен и вкусен начин.

Во тоа, пред сè, можат да ви помогнат следните пет намирници.

Портокал
Ако во последно време сте често под стрес, почестете се со портокал. Агрумите како портокалите и мандарините содржат висока количина на витамин Ц, кој се покажал како корисен во борбата против стресот. Зголеменото ниво на витамин Ц може да го намали нивото на кортизол (хормонот на стрес), како и вашиот крвен притисок кој може да се зголеми во текот на подолгите стресни ситуации.

Бадеми и други јаткасти плодови
Бадемите, ф’стаците и оревите се богати со омега-3 масни киселини кои го намалуваат нивото на стрес и истовремено ве штитат од депресија.

Овесна каша
Не само што е секогаш добар избор кога сакате здрав појадок кој ќе ве засити, туку овесната каша и го намалува нивото на хормонот на стресот во вашиот организам. Внесот на овесна каша исто така може да го зголеми нивото на серотонин, хормон кој ја има главната улога во ситуациите кога се чувствуваме среќно и задоволно.

Темнa чоколадa
Освен што е одличен деликатес, чоколадата може да направи чуда кога е во прашање вашето расположение. Темната чоколада го ублажува стресот и кај лицата кои страдаат од анксиозност.

Чај од камилица
Ако сите горенаведени намирници сè уште не се доволни за да се ослободите од стресот, пробајте да ги „залеете“ со шолја топол чај од камилица. Оваа топла напивка има својства кои ќе го ублажат стресот и ќе ве смири во текот на нервозните ситуации.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Дали се дебелеете поради храна или поради болест – проверете

saso user

Зошто треба да се јаде чоколадо за време на бременоста?

saso user

Колку често ги перете пижамите и каде грешите?

saso user