Здравје

Пет едноставни начини на кои ќе ги натерате децата да јадат повеќе зеленчук

Според насоките, децата би требало да изедат барем пет видови зеленчук во денот, а на некои не и успева да изедат ниту само еден. Затоа авторката на книгата The Long Life Plan Феј Џејмс открила пет совети со кои вашето дете би можело да почне да јаде зеленчук.

  1. Подметнете им го

„Децата сакаат колачи како браунис. Во нив може да се додаде сладок компир, авокадо или цвекло. Иако авокадото е технички овошје, тоа е полно со нутриенти“, вели Феј.

„Слаткиот компир ќе му даде на колачето благост, а колачето ќе има покремава текстура, а кога ги правам со цвекло, се исклучитечно сочни и децата немаат поим што се наоѓа во нив“, додава.

  1. Додадете го во смути

„На смути од целер и спанаќ, додадете му зелено јаболко, банана, јогурт и мед. Детето нема да ја забележи разликата“, советува Феј.

Остатокот од текстот прочитајте го на порталот „Мајка и дете“.

Фото: Pexels

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Имате краток здив и чувство на „тесни бели дробови“? Проверете, можеби имате диспнеа

saso user

Дозволете им на децата да се извалкаат!

saso user

Лукот е здрав, ама не секогаш и за секого

saso user