Број на текстови објавени денес: 76
Спорт

Куп на Македонија: Шкендија и Работнички се пласираа во осминафиналето

Шампионот Шкендија победи со 4-1 на гостувањето во Гостивар, додека Работнички со 4-0 го победи Влазерими за пласман во осминафиналето на Купот на Македонија.

Сите прволигаши забележаа победи, а најтешко помина лидерот на табелата во ПМФЛ, Ренова која после пенали се радуваше против Кожув во Гевгелија.

После комплетирањето на овие мечеви познати се 15 екипи кои ќе играат во осминафиналета, а се чека на последниот дуел помеѓу Каменица Саса и Вардар закажан за идната среда, 28 август.

Резултати од 1/8-финале, Куп на Македонија:

Фортуна – Силекс 0:4
Охрид – Беласица 5:4 на пенали, 1:1
Кожув – Ренова 5:6 на пенали, 3:3
Кравари – Лабуништа 1:4
Тетекс – Шкупи 1:5
Локомотива – Струга Трим љум 1:5
Влазерими – Работнички 0:4
Превалец – Борец 0:4
Осогово – Победа 1:0
Гостивар – Шкендија 1:4
Кит Го – Пелистер 4:5 на пенали, 1:1
Љуботен – Тиквеш 1:5
Ново Црнилиште – Брегалница 0:22

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Шестмина повредени од удар на гром за време на турнир во голф

saso user

Зидан: Погба е разновиден фудбалер

saso user

Несторовски официјално промовиран: Кога дојде повикот од Удинезе, знаев дека тоа е тоа

saso user