Број на текстови објавени денес: 76
Свет

ОН: Од Втората светска војна немало толку бегалци

Бројот на бегалци во светот достигна рекордни 70 милиони луѓе, соопштија Обединетите нации, додавајќи дека толкав број на бегалци не е забележан уште од Втората светска војна.

Во соопштението на германскиот огранок на УНХЦР, објавено пред Светскиот ден на хуманитарноста, се наведува дека луѓето бегаат од војните, прогонот и последиците од глобалното затоплување.

Хуманитарната организација СОС Детско село објави дека минатата година се убиени или повредени 12.000 деца. Се додава дека илјадници се киднапирани и станале деца војници, а стотици илјади имаат сериозни трауми.

Најголем број убиени или повредени деца се регистрирани во Авганистан (3.062), Сирија (1.854) и Јемен (1.698).

– Овие бројки веројатно се и многу поголеми – предупреди главниот психолог во СОС Детското село, Тереза Нгиги.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Бројот на жртвите од циклонот во Јужна Африка надмина 550

saso user

Полицаец продавал кокаин во Белград и барал пари за да не пишува казни

saso user

Пентагон и се закани на Турција поради рускиот противракетен систем

saso user