Број на текстови објавени денес: 48
Бизнис

Ловџиите не пронашле угинати диви свињи, земјава засега надвор од опсегот на свинската чума

Од почетокот на вонредниот лов на диви свињи за да се спречи да не се префрли свинсакта чума од Бигсрија и Србија во земјава, досега застрелана е само една свиња, информира денеска директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Зоран Атанасов.

Тој појасни дека главна цел на ловџиите во оваа активност е да откријат угинати диви свињи или животни кои имаат симптоми на свинска чума.

-Добро е тоа што ловџиите немаат пронајдено угината дива свиња, што е цел на нивното излегување во овој случај и наша цел да се заштитиме од продор на болеста од соседството во земјава – вели Атанасов.

Тој информира дека ловечките друштва се активни во Македоснки Брод, Гевгелија, источниот дел од земјата.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Штрајкот откажан, но авионите не полетуваат од Хитроу

saso user

Има слободни работни места, побрзајте да аплицирате!

saso user

Земјава извор за фалсификуван алкохол наменет за европскиот пазар

saso user