Македонија

Изгаснат пожарот кај Пинтија

Пожарот кај населбата Пинтија е изгаснат, информираат утринава од Територијалната противпожарна единица на Град Скопје.

Пожарот избувна вчера околу 11:30 часот во шумскиоит реон над Пинтија и зафати поголема површина мешана шума.

Во гаснењето на огнот беа вклучени и авионите на Дирекцијата за заштита и спасување кои направија два прелети и фрлија вода кон Сопиште, каде се ширеше пожарот.

Според информациите од Територијалната противпожарна единица на Град Скопје, во моментот на територија на градот нема активни пожари.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Две третини од средношколците и студентите ги почитуваат вредностите на лицата од друга вероисповед

saso user

Дојранското Езеро 11 сантиметри под максималниот водостој, Вардар зголемен кај Демир Капија

saso user

Законот за поништување на лустрацијата ставен на разгледување

saso user