Број на текстови објавени денес: 85
Свет

Во Исланд се одржа комеморација за првиот исчезнат глечер

Со читање поезија, минута молк и политички говори за неопходноста од борбата против климатските промени, исландски функционери, активисти и други присутни се простија од некогашниот глечер Окјокул.

Станува збор за првиот исчезнат глечер во Исланд, кој тамошниот геолог Одур Сигурдсон уште пред 10 години го прогласи за мртов.

Сигурдсон вчера на комеморација, во присуство на медиумите, донесе и посмртница, додека деца поставија спомен плоча, посветена на глечерот, што сега само се вика „Ок“.

На спомен плочата е испишана пораката за идните генерации: „Овој споменик е признание дека знаме што се случува и што треба да се направи. Само Вие ќе знаете дали тоа го направивме“.

Сигурдсон предупреди дека за 200 години од Исланд ќе исчезнат сите глечери.

Photo: EPA/STR

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Дождот не спречи илјадници граѓани да се соберат на антивладин собир во Хонг Конг

saso user

Макрон: Да се реши украинската криза пред приемот на Русија во Г-7

saso user

Силен земјотрес регистриран на архипелагот Кермадек

saso user