Број на текстови објавени денес: 41
Бизнис

Бундесбанк најави дека германската економија ќе влезе во рецесија во третиот квартал

Германската економија ќе влезе во рецесија во третиот квартал поради „драстичниот“ пад на индустриското производство поради, кој се должи на тензиите на меѓународните пазари, предупреди Бундесбанк.

„Економијата може повторно лесно да се намали ова лето“, се наведува во месечниот извештај на централната банка на Германија.

Документот покажува дека е забележан пад од 0,1 процент на бруто домашниот производ во вториот квартал од оваа година.

Финансиската институција посочува дека „според актуелните податоци, се очекува индустриското производство да се намали и во тековниот квартал“.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Се бараат начини како да се задржат младите во земјава

saso user

Проектите од „Стартапувај“ отворија 45 работни места со просечна плата од 462 евра

saso user

Швајцарија ќе финансира 12 проекти за рамномерен регионален развој

saso user