Број на текстови објавени денес: 78
Свет

Крвава свадба во Кабул, бомбаш самоубиец разнесе 63 лица, а рани 182

Бомбаш самоубиец активира експлозив на свадба во Кабул при што загинаа најмалку 63 лица и 182 се ранети, изјави портпарол на авганистанското Министерство за внатрешни работи.

Меѓу жртвите има деца и жени.

Нападот бил извршен во сала за свадби во западниот дел од Кабул во шиитски кварт. Речиси 1.200 луѓе биле поканети за свадбата.

Талибанците негираа дека се вмешани и го осудија нападот.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Телефон за тага за „разговор со мртвите“ ВИДЕО

saso user

Морето на Албанија и донесе 1,8 милијарди евра

saso user

Се сруши зграда дивоградба во Истанбул, сè уште има луѓе под урнатините

ohrid_user