Број на текстови објавени денес: 79
Урбани вести

Делегација на општина Дебрца положи цвеќе на Славеј Планина, по повод денот на АРМ

Денес дрлегација на општина Дебрца, претводена од градоначалникот Зоран Ногачески се поклони пред Споменикот на Славеј Планина, местото каде што пред 76 години беше формиран баталјонот “Мирче Ацев”, првата регуларна воена единица во текот на НОБ, се поклони на вистинското место, каде што треба да се одбележува денешниот празник, Денот на Армијата на Македонија.
Во село Годивје градоначалникот ја посети Спомен собата на баталјонот “Мирче Ацев”.
Нека е вечен споменот на борците од НОБ и на сите борци кои се бореле за национална слобода и самостојна македонска државност.
Честит празник на македонската Армија.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

НАЈМЛАДИТЕ ЈА ЗАПОЧНУВААТ ЕВРОПСКАТА НЕДЕЛА НА МОБИЛНОСТ ВО ОХРИД

saso user

ГРДАНОСКИ МУ ОБРУСИ НА САШО ДОНЕВ

saso user

Евроамбасадорот Жбогар утре во посета на општина Дебрца

saso user