Свет

Трамп сака да го купи Гренланд од Данска

Американскиот претседател Доналд Трамп заинтересиран е да го купи Гренланд од Кралството Данска со цел да ја прошири територијата на САД, пренесува „Ројтерс“ повикувајќи се на неименуван извор запознаен со ситуацијата.

Трамп ангажирал советници да ги испитуваат можностите за купување на територијата, а побарал и мислење од ракововодителот на Белата Куќа, но сериозноста на „Трамповото распитување за Гренланд варира“, пишува Волстрит Џурнализам.

Според пишувањата на „Ројтерс“, одредени советници на Трамп купувањето на Гренланд си го сфатиле како шега, додека една друга работа ја размислувале малку посериозно.

Гренланд е замрзнат остров во составот на Кралството Данска со површина од 2.166.086 квадратни километри.

Колку и да звучи ова неверојатно, купувањето на Гренланд не е фантазија, пишува Волстрит Џурнализам.

Во 1946 година американскиот претседател Хари Труман се обидел да го купи Гренланд за тогашни 100 милиони долари.

САД од Данска во 1917 година, веќе купиле една заедничка територија, која денес го носи името „Девствени острови“.

Факт е дека Данска се бори со моделот на финансирање на Гренланд кој ужива висока автономија.

Интересно е што Трамп во септември заминува во официјална посета на Данска, но не е познато дали Гренланд ќе биде една од многуте теми.

Распрашувањето на Трамп за островот кој е во континенален состав со Северна Америка наиде на гласни реакции на Твитер, а посебно оние со хумористична природа.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Сенатот на САД го блокираше Трамп да продолжи со продажба на оружје на Саудиска Арабија

saso user

„1 од 5 милиони“ на улица и за Велигден

saso user

Татко истепал ајкула за да ја спаси ќерка си, на која отпосле ногата ѝ била ампутирана

saso user