Број на текстови објавени денес: 76
Здравје

Ова омилено благо навистина го подобрува расположението?

Британски научници неодамна, според истражувањето во кое учествувале 13.600 испитаници, утврдиле дека луѓето кои редовно јадат чоколадо со најмалку 70 проценти какао имаат помал ризик за развој на депресија.

Авторите на студијата откриле дека црното чоколадо може позитивно да делува врз расположението и да ги ублажи симптомите на депресија, но и дека другите видови чоколади како што е на пример млечното чоколадо не го остварува овој ефект.

Претходните истражувања, исто така покажаа дека чоколадото може да дејствува како природен антидепресив заради високата содржина на тирамин и фенилетиламин, две соединенија кои се близу до амфетамини.

Извор: denar.mk

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Зошто треба да оставите паричка во замрзнувач пред да заминете на летување?!

saso user

Три рецепти со цимет за побрзо слабеење

saso user

Пијалак од брусница со која ќе ги исчистите сите отрови од телото

saso user