Број на текстови објавени денес: 60
Свет

Милано привремено забранува работа на компании за изнајмување електрични тротинети

Миланo одлучи да ја забрани работата на компаниите за изнајмување електрични тротинети се додека не се утврдат јасни правила за употреба на тоа превозно средство.

Одредбата   предвидува дека ел/тротинети можат да се управуваат во Италија само во пешачки зони, на пешачки и велосипедски патеки и во области каде што брзината е ограничена на 30 км на час.

Исто така, од локалните власти се бара да објават правила за сообраќај на видлива локација.

Првата компанија за изнајмување такви превозни средства се појави во Милано во октомври 2018 година.

Од пролетта оваа година има уште шест компании, што е тренд и во други европски градови.

На крајот на јули, Милано дозволи брзина од 6 км на час во пешачките зони и им забрани да се движат на тротоарот, со казна од 26 евра.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Пелоси ја осуди одлуката на Израел за забрана за влез на пратенички од САД

saso user

Борисов: Знам колку прашањето за Косово е болно за Србите

saso user

Продаваат куќи за само едно евро на Сицилија, странците се „тепаат“ за да купат ВИДЕО

saso user