Број на текстови објавени денес: 71
Здравје Наука

Зошто е нечистотијата добра за здравјето на детето?

Научникот Џек Гилберт кој е и автор на книгата Dirt Is Good: The Advantage of Germs For Your Child’s Developing Immune Systemпочнал да ја проучува „опасноста“ од бактериите откако го набљудувал својот син како си игра надвор:

„Одевме надвор и мојот син си играше во калта, но штом ќе се извалкаше носевме влажни марамици или антибактериско средство за рацете и се грижевме да не дојде случајно нечистотијата во близина на неговото лице“, рекол и додал дека истото важи и за домашните миленици: „Секако дека е во ред да се измијат рацете после играње со куче, но ако кучето го излиже лицето на детето, тоа не е ниту малку критично како што мисат многумина“.

Повеќе за ова на порталот „Мајка и дете“.

Фото: Pexels

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Што ќе се случи со вашето тело ако јадете по пет ореви дневно?

saso user

Детето мора да се „вакцинира“ со фрустрации додека е уште мало

saso user

Ве мачат „перничиња“ околу половината? Пијте сируп од грејпфрут и цимет

saso user