Урбани вести

ВЕЧЕРВА ЗАПОЧНУВА 31.ИЗДАНИЕ НА МАНИФЕСТАЦИЈАТА “ПОЕТСКА НОЌ ВО ВЕЛЕСТОВО“

Интернационлната поетска манифестација, “Поетска ноќ во Велестово“, вечерва со почеток во 21 часот ќе го има своето 31. издание, на сретсело, на чешма, со настап на вокалистката Зарина Првасевда и Александар Петров, како специјална придружба со тапан.

Годинешнава манифестација ќе биде посветена на поезијата на Иван Џепароски. За неговото творештво ќе беседи проф. д-р Наташа Аврамовска, а стиховите ќе ги интерпретира актерот Владимир Јачев. По претставувањето на поетскиот портрет на Иван Џепароски, во 22 часот во тремот на црквата Успение на “Св. Богородица“ ќе биде отворена изложба на академската сликарка Воскресија Андреевска.

Годинешната програма, по пауза од една година, повторно е со интернационален карактер со учество на поетесата Поли Муканова од Бугарија и Џери Марфи од Република Ирска.

Годинава е обновена соработката со Меѓународниот семинар за македонски јазик и литература, а учесниците на семинарот ќе бидат гости  на престижната поетска манифестација.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

ДРАГАНА ЛУКАН НИКОЛОСКИ Е АВТОРОТ НА НАГРАДЕНИОТ РАСКАЗ НА КОНКУРСОТ ЗА НАЈДОБАР РАСКАЗ ВО ЧЕСТ НА „ЖИВКО ЧИНГО“

saso user

ВО ЖИВО: Трибина на ретки болести СДСМ Охрид, гостин Венко Филипче

saso user

ОДБЕЛЕЖАН СВЕТСКИОТ ДЕН НА ЦРВЕН КРСТ И ЦРВЕНА ПОЛУМЕСЕЧИНА

saso user