Број на текстови објавени денес: 75
Здравје

Ако јадете печурки секој ден, ризикот од рак се намалува за 64 отсто

За вегетаријанците и веганите, печурките претставуваат важна замена за месните производи поради протеините кои ги содржат. Но за да внесете довопно протеини, наместо месо треба да изедете околу 200 грама печурки (близу 7г протеин) заедно со брокули и пченка.

Свежи или варени, шампињоните се добар извор на диетални влакна. Содржат повеќе витамини, како што се Д, Б, А, Е и многу калиум, фосфор, железо и други елементи кои се потребни за човечкиот организам.

Печурките се богати со хранливи материи и докажано е дека со нивното консумирање се намалува ризикот од срцеви заболувања.

Научниците покажале дека дневната потрошувачка на печурки може да го намали ризикот од Алцхајмерова болест за дури 70 осто.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

Фото: Pixabey

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Јаболки не би требало да јадеме навечер?!

saso user

Денеска е денот за…

saso user

Детето мора да се „вакцинира“ со фрустрации додека е уште мало

saso user