Број на текстови објавени денес: 60
Здравје

Нови насоки: бебињата смеат да јадат јајца од 4 месеци

Американското здружение на педијатри ги објавило новите насоки за редоследот на воведување на намирниците во исхраната на сосема малите деца. Досега се забрануваше, а од сега се препорачува јајца, риба, млеко и кикирики да се даваат уште од четвртиот месец.

„Голема и важна вест е воведувањето на храна која претходно била на листата од алергени“, рекол д-р Френк Грир, коавтор на студијата која ги сумира резултатите од последните истражувања за алергиите на храна и носи нови смерници за педијатрите.

Повеќе за ова на порталот „Мајка и дете“.

Фото: Unsplash

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Јадете го ова овошје и ќе го намалите високиот крвен притисок

saso user

Правилно послужување и чување на виното

saso user

Тешко се наоѓа соодветна коскена срцевина во Македонија, фалат барем уште 7.000 дарители

saso user