Број на текстови објавени денес: 12
Здравје

Исфрлањето на јаглехидратите од исхраната е лекомислено и опасно

Многу од нас кога ќе го слушнат зборот јаглехидрати, веднаш помислуваат на сета храна која не би смееле да ја јадат како што се белиот леб, рафинираните житарки, тестенините, компирите…

Со оглед на тоа што исхраната која содржи многу јаглехидрати може да го зголеми ризикот од дебелина и дијабетес, може да разбереме ако сте одлучиле целосно да ги исфрлите од исхраната јаглехидратите.

Проблемот е во тоа што ова не е целосно добра идеја. На телото му се потребни јаглехидрати за да може да функционира.

Според диететичарката и нутриционистка Бриџет Марфи од Болничкиот центар Langone при Универзитетот во Њујорк, би требало да внесувате помеѓу 200 и 400 грама јаглехидрати на ден.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

Фото: Pixabey

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Дали можете да влијаете на количината на млеко кога доите?

saso user

Поразителна фотографија покажува мајка птица како го храни пилето со отпушок

saso user

СЗО: Во 2018 година во Европа од сипаници починаа 72 лица

ohrid_user