Здравје

Диеталните влакна во борба против мозочниот удар

Во западната цивилизација мозочниот удар стана четврта најголема причина за смрт. Само во Америка годишно умираат повеќе од 150.000 луѓе како последица од мозочен удар, а годишната граница за добивање мозочен удар се намалува.

Што можете да направите?

Истражувањата на универзитетот во Лидс, Велика Британија, покажале дека со едноставни чекори и производи од природата можете превентивно да делувате за да спречите мозочен удар. Ова се однесува особено на оние на кои генетското наследство не им е наклонето кога станува збор за овој проблем.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

Фото: Pixabey

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Внимавајте: Боите за јајца може да предизвикаат алергии и надразнување на слузницата на носот

saso user

Кои производи ја намалуваат болката во телото?

saso user

Ако спиете помалку од седум часа, еве што тоа му прави на вашето тело и здравје!

saso user