Број на текстови објавени денес: 60
Свет

Бура евакуираше 300 илјади луѓе во Јапонија

Јапонските власти побараа 310.000 луѓе да се евакуираат од своите домови на островот Шикоку, најмалиот од четирите главни јапонски острови, а околу 350 летови се откажани поради тропското невреме Кроса, кое се приближува до архипелагот.

Тропско невреме придружено со налети на ветер од 108 километри на час, се движи од север кон југозападна Јапонија.

Јапонската Метеоролошка служба објави дека се очекува Кроса да стигне до копното во раните утрински часови.

Во текот на следните 24 часа, метеоролозите најавуваат голема количина дожд на островот Шикоку.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Уапсена воспитувачка во Кина, отрула 23 деца

saso user

Секое сексуално злоставување во Ватикан мора итно да се пријави

saso user

Навални по излегување од затвор: Протестите ќе продолжат и ќе бидат помасовни

saso user