Број на текстови објавени денес: 60
Сцена

За сексуално злоставување, Пласидо Доминго обвинет од деветмина

Осум оперски певици и еден танчер го обвинија шпанскиот оперски пејач Пласидо Доминго за сексуално злоставување.

Тие тврдат дека во 80-тите години од минатиот век биле уценувани од Доминго да имаат сексуални односи со него во замена за улоги, а кога бил одбиен „тој професионално ги казнувал“.

Само оперската певица Патриша Улф јавно истапи, додека другите побараа да останат анонимни.

Доминго ги отфрла обвинувањата истакнувајќи дека го обвинуваат за нешто од пред 30 години.

– Ме боли да слушнам дека некого сум вознемирил или се чувствувал непријатно, без оглед колку долго помина, и покрај моите најдобри намери – истакна Доминго.

Тој исто така посочи дека сфаќа оти „правилата и стандардите според кои денес сме оценувани се различни од оние што постоеле порано“.

ФОТО: EPA / Francisco Guasco

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Кралицата Елизабета наполни 93 години: Го слави првиот од двата родендени

saso user

Меган Маркл стави 15 највлијателни жени на насловната на „Вог“: Еве кои се тие ФОТО

saso user

Србија добива ЛГБТ серија

saso user