Сцена

За сексуално злоставување, Пласидо Доминго обвинет од деветмина

Осум оперски певици и еден танчер го обвинија шпанскиот оперски пејач Пласидо Доминго за сексуално злоставување.

Тие тврдат дека во 80-тите години од минатиот век биле уценувани од Доминго да имаат сексуални односи со него во замена за улоги, а кога бил одбиен „тој професионално ги казнувал“.

Само оперската певица Патриша Улф јавно истапи, додека другите побараа да останат анонимни.

Доминго ги отфрла обвинувањата истакнувајќи дека го обвинуваат за нешто од пред 30 години.

– Ме боли да слушнам дека некого сум вознемирил или се чувствувал непријатно, без оглед колку долго помина, и покрај моите најдобри намери – истакна Доминго.

Тој исто така посочи дека сфаќа оти „правилата и стандардите според кои денес сме оценувани се различни од оние што постоеле порано“.

ФОТО: EPA / Francisco Guasco

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Сара Џесика Паркер: „Медена земја“ е еден од најдобрите кандидати за „Оскар“

saso user

Тони Зен се ожени и има син ФОТО

saso user

Братот на Кејт Мидлтон бил на раб на самоубиство, војвотката го однела на психијатриско лекување

saso user