Македонија Топ вести

Заев зборот „педер“ го употребил за да даде карактерна особина, а не да означи сексуална припадност

Премиерот Зоран Заев вели дека зборот „педер“ го употребил за да даде карактерна особина, а не да означи сексуална припадност, откако вечерва изјави дека нема да дозволи „неколку криминалци, еден суетен новинар и еден педер“ да ја симнат оваа влада од власт, како одговор на новинарско прашање дали знаел за рекетот на Бојан Јовановски – Боки 13.

Во твитот на Заев, тој вели:

„ЛГТБТИ заедницата ја има мојата голема почит. Затоа, пред да го употребам зборот „педер“ упатив извинување. Тој збор го употребив за да дадам карактерна особина, а не да означам сексуална припадност. Извинување за ЛГТБТИ луѓето. Ќе се борам за нивните права, како и досега“, порача Заев на Твитер.

 

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Тропски температури – жолта алертна фаза до четврток

saso user

Гарсија: Преспанскиот договор мора да се „спаси“

saso user

Истражување за ЛГБТИ во ЕУ, Македонија и Србија

saso user