Број на текстови објавени денес: 60
Македонија

АВМУ: Премиерот да се воздржи од дискредитирање, етикетирање и дискриминирање

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги најостро ја осудува денешната изјава на премиерот Зоран Заев во врска со случајот „Рекет“ која е проблематична најмалку по три основи. Имено, премиерот, како носител на јавна функција, наместо да ја прифати и да ја почитува улогата на новинарите како критичари на работата на власта се обидува да дискредитира новинар. Наместо да покаже највисоко ниво на почитување на различностите, тој употребува етикетирање кое што е дерогирачко за ЛГБТ-лицата. Заев во својата изјава исто така не ја почитува ниту пресумпцијата на невиност, соопштија вечерва од Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ).

Реакцијата е по изјавата на премиерот Зоран Заев дека нема да дозволи „неколку криминалци, еден суетен новинар и еден педер“ да ја симнат оваа влада од власт.

– Агенцијата уште еднаш сака да ги потсети политичарите дека нивна обврска е да ги почитуваат европските стандарди за слобода на информирање, да ги почитуваат различностите и да се воздржат од употреба на јазик којшто може да ги поткопа овие вредности – нагласуваат од АВМУ.

Заев претходно се извини на Твитер, обидувајќи се да појасни дека зборот „педер“ го употребил за да даде карактерна особина, а не да означи сексуална припадност.

 

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Јанева ќе решава дали Фетаи и Бубевски ќе останат обвинители во „Титаник 3“

saso user

Драма на Шапка: Ноќеска се пронајдени двајцата скијачи што се изгубиле кај Лисец

ohrid_user

Заев и го отстапи на Дескоска шефовското столче во Советот за судски реформи

saso user