Број на текстови објавени денес: 60
Здравје

Денот ви почнува со јако кафе? Утринскиот ритуал може да го уништи вашето здравје

Без разлика дали го сакате со пена или шекер, на кафето обично му претходи доручекот. Подоцна, во текот на денот, обично пиеме уште неколку шолји, без оглед колку се чести нашите оброци и каква е нивната хранлива вредност.

Кафето пред доручекот лошо влијае на нашето здравје. Тоа не се однесува само на ”кофеинскиот шок“ ако се претера со овој популарен пијалок.

Истражувањата покажуваат на штетното влијание на овој пијалок, ако го пиете на празен стомак. Кофеинот ги зголемува нивоата на хлороводородна киселина во нашиот стомак и дигестивниот тракт.

Ако повремено пиете кафе на празен стомак, оваа навика не мора да биде штетна. Меѓутоа, ако се продолжи со оваа практика, ризикувате голем број на болести како што се чир на желудник, иритација на цревата, а во најлош случај карцином на еден од органите за варење.

Исто така, на никој не му треба металоиди, грчеви и гас за време на важен деловен состанок или романтична средба во раните попладневни часови. За жал, и ова се некои од несаканите ефекти од конзумирање кафе без соодветен оброк.

Затоа ве советуваме денот да го започнете со сендвич или овошје. Ако немате време за тоа, додадете малку млеко или путер во кафето, вашиот стомак ќе ви биде благодарен.

Извор: denar.mk

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Вашата крвна група влијае на брзината на слабеење

saso user

Нови насоки: бебињата смеат да јадат јајца од 4 месеци

saso user

Ако се прејадете, добивате електро-шок. Заинтересирани?

saso user